logo projektu Pionier Lab

Projekt PIONIER-LAB – Krajowa Platforma Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji zakłada budowę nowych, unikalnych laboratoriów badawczych i wykorzystanie istniejącej krajowej sieci światłowodowej PIONIER. Głównym założeniem projektu PIONIER-LAB, który znajduje się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, jest udostępnienie platformy dla jednostek naukowych, przedsiębiorców i innych podmiotów zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych oraz prac rozwojowych. W ramach projektu PIONIER-LAB planowane jest utworzenie 8 specjalizowanych laboratoriów:

  1. Laboratorium Innowacyjnych Technologii Sieciowych
  2. Rozproszone Laboratorium Czasu i Częstotliwości
  3. Smart Kampus jako Laboratorium Smart City
  4. Regionalne „Żywe” Laboratoria Innowacji inspirowane ICT
  5. Laboratorium Usług Chmurowych
  6. Laboratorium Symulacji Wieloskalowych
  7. Laboratorium i Usługi e-szkoleń (w zakresie PIONIER-LAB i innowacji inspirowanych technologią)
  8. Laboratorium Preinkubacji

Koncepcja KMD obejmuje fundamentalną przebudowę architektury do postaci otwartego, modularnego, rozszerzalnego oraz zdecentralizowanego i skalowalnego magazynu danych, wyposażonego w szereg interfejsów dostępowych oraz zintegrowanych usług i aplikacji, w tym mechanizmów wspomagających efektywne składowanie i dostęp do danych (wielopunktowa obsługa I/O, buforowanie), długoterminowe zarządzanie danymi, ich eksplorację, analizę i efektywne przetwarzanie.

Otwarta architektura systemu KMD zapewni możliwość dalszego rozszerzania funkcjonalności i dodawania kolejnych protokołów i interfejsów dostępowych do danych, np. usług prezentacji danych, usług do obróbki danych, aplikacji analitycznych czy mechanizmów integracji z systemami przetwarzania danych.

Usługi podstawowe systemu zapewnią możliwość przechowywania i zabezpieczania danych (fizycznego i logicznego), natomiast usługi dodatkowe, osadzone w systemie oraz usługi dostępowe umożliwią realizację zaawansowanych systemów, usług i aplikacji dano-centrycznych, w ramach których wymagane jest wydajne i bezpieczne składowanie, dostęp i przetwarzanie oraz zarządzanie dużymi i złożonymi wolumenami danych.

logo projektu Prace Lab

To projekt realizowany w Polsce, oferujący zaawansowane usługi obliczeniowe oraz składowania danych, wspierający środowiska naukowe w kraju i Europie oraz badania przemysłowe w gospodarce. Najnowocześniejsza i największa infrastruktura obliczeniowa o najwyższym standardzie niezawodności.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie konkurencyjności środowiska naukowego oraz gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, na rynkach międzynarodowych. Dzięki realizacji prac rozwojowych planowana jest poprawa pozycji polskiego sektora ICT poprzez wsparcie i wzmocnienie rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Celem bezpośrednim projektu jest budowa szeroko dostępnej infrastruktury obliczeniowej HPC (ang. High Performance Computing) złożonej z wysokowydajnych serwerów obliczeniowych, specjalizowanych jednostek przetwarzania i elastycznych systemów zarządzania danymi oraz udostępnienie jednostkom naukowym i przedsiębiorstwom w oparciu o tę infrastrukturę usług dla prac badawczo-rozwojowych i działań komercyjnych.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2019-2023 i obejmuje budowę wyspecjalizowanych laboratoriów, gwarantujących najwyższą jakość świadczonych usług.

Miejska Sieć Komputerowa KIELMAN, rozbudowując swoją infrastrukturę, realizuje w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ZPORR, działanie 1.5) projekt o nazwie „Świętokrzyska Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK Kielman” będący częścią projektu „E-świętokrzyskie”. Jednym z jego podstawowych celów jest utrzymanie poziomu rozwoju technicznej infrastruktury informatycznej regionu na poziomie ogólnokrajowym i odpowiednim dla wspólnoty europejskiej.

KielMAN realizuje wspólnie z członkami Konsorcjum PIONIER, projekt pod nazwą: „Realizacja w MAN-ach usług krytycznych o wysokim poziomie niezawodności (MAN-HA)”.
Kwota dofinansowania przyznana Uczelni wynosi 521 024,53 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 14 707 534,01 zł. W ramach przyznanego dofinansowania zostaną zakupione między innymi następujące urządzenia: firewall, serwery oraz licencje na zakup systemów VPN. Dodatkowo wdrożona zostanie Federacja Zarządzania Tożsamością: PIONIER.id, której celem będzie uproszczenie procesu logowania do usług udostępnionych w sieci PIONIER. Projekt Realizacja w MAN-ach usług krytycznych o wysokim poziomie niezawodności (MAN-HA) jest kolejnym projektem realizowanym we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN (Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym), będącym operatorem sieci PIONIER.
Lokalny Koordynator Merytoryczny:
mgr inż. Tomasz Stefańczyk
Lokalny Koordynator finansowy:
mgr Alicja Wnorowska